Fira med en fest i historisk miljö i skärgården

Genom kärleken Hannas påverkan spenderade en välbärgad grosshandlare vid namn Nils Berg vid förra sekelskiftet en stor del av sin förmögenhet för att ge Stockholms arbetare vila och rekreation här på Marholmen. Vi vill dela med oss av det arv som vi har fått äran att förvalta – och vad kan väl vara bättre än att erbjuda en plats för att fira en blivande brud eller brudgum med en möhippa eller svensexa?

Möhippa eller svensexa i egen villa på Marholmen

Här på Marholmen kan ni ha en svensexa eller möhippa där hela gänget bor tillsammans. I historiska Villa Hanna eller i snygga Villa Viken bor ni upp till 8 personer. Vill ni hellre bo i våra bekväma hotellrum (inom toffelavstånd till Mareld Spa) i ett Skärgårdshus eller någon av våra mindre villor här på ön så går det förstås lika bra!

Priset varierar beroende på hur många ni är och vilket typ av boende ni föredrar. Se tillgänglighet och boka online här på vår hemsida, skicka en offertförfrågan här nedan eller kontakta oss på privatbokning@marholmen.se

Observera att det under perioder av hög efterfrågan bara går att boka våra villor och Skärgårdshus för minimum 2 nätter. 

Paket för möhippa och svensexa

Hos oss skapar ni ett eget paket genom att lägga till middag och frukostbuffé till ert boende i hotellrum, villa eller Skärgårdshus.

Utöver detta kan ni välja till en lång rad tillval och aktiviteter – se förslag här nedan.

Priset varierar beroende på hur många ni är och vilket typ av boende ni föredrar. Se tillgänglighet och boka online här på vår hemsida, skicka en offertförfrågan här nedan eller kontakta oss på privatbokning@marholmen.se

Observera att det under perioder av hög efterfrågan bara går att boka våra villor och Skärgårdshus för minimum 2 nätter. 

Gör festen ännu festligare!

Gör möhippan eller svensexan ännu festligare genom att lägga till en härlig aktivitet.

  • Badtunna på Badholmen – hyr en egen holme med bastu, sandstrand och badtunna
  • 7° Bad & Bastu – en utomhusupplevelse året runt som måste upplevas
  • Mareld Spastängt för renovering från 1 juni 2025
  • Marholmens Mästare – du som sett programmet vet vad det handlar om. Utförs inom-eller utomhus beroende på väder. Minimum 10 personer
  • Kolbullelunch – hela gänget lagar lunch tillsammans över öppen eld på någon av våra anordnade grillplatser runt ön

Alla tillval bokas på förfrågan till reception@marholmen.se eller tel. 0771-16 17 00.

  • Kontaktformulär
  • Offertförfrågan

Har du en fråga? Fyll i dina uppgifter här nedan eller ring oss på +46 771-16 17 00

Svaren på de vanligaste frågorna hittar du här >>

This field is for validation purposes and should be left unchanged.

1
2
3
4
5

Skicka en offertförfrågan för ditt möte, konferens, kickoff eller företagsevenemang.

Fyll i formuläret här nedan så detaljerat du kan med dina önskemål, så att vi snabbt kan ge dig en träffsäker offert som motsvarar dina önskemål.

Förfrågningen är inte bindande, utan underlag till en bra offert.